Ziedputekšņi VS Propoliss VS Bišu Maize Un Ieguvumi
Loading...

Bišu izcelsmes produkti un to pozitīvā ietekme uz cilvēka veselību ir plaši zināma visā pasaulē. Jau kopš Hipokrāta, medicīnas priekšteča, laikiem literatūrā bieži tika pieminēti dažādi veidi kā bišu produktus integrēt ārstniecībā.

Arī mūsdienās šī zinātne nav pazudusi. Tieši pretēji. Ar augošo interesi par veselīgu dzīvesveidu bišu produkti ikdienas uzturā kļūst aizvien populārāki. 

Bet kā integrēt bišu produktus savā ikdienas dzīvē un kādus ieguvumus tie sniedz? Atbildi uz šo jautājumu noskaidrosi, turpinot lasīt. 

Medus

Kad runājam par bišu produktiem, pirmais kas nāk prātā ir medus.

Medus ir visplašāk lietotais bišu produkts visā pasaulē. Tā ir salda viela, kuru bites pagatavo no ziedu nektāra. Medus tapšanas process sākas ar biti, kura ievāc nektāru no ziediem un nogādā to stropā. Tālāk ievāktais nektārs tiek atūdeņots un sadalīts vienkāršos cukuros - galvenokārt glikozē un fruktozē. Atkarībā no tā, kādi ziedi tika izmantoti nektāra ievākšanai, mainās medus krāsa, smarža, garša, kā arī sastāvs.

Kāpēc medus ir tik vērtīgs?

Dabiski medus ir paredzēts kā rezerves barība bitēm aukstajos gada mēnešos. Tādēļ tam ir augsta uzturvērtība un tas ir piesātināts ar fermentiem, minerālvielām, mikroelementiem, vitamīniem un bioloģiski aktīvām vielām. Šī vielu kombinācija nodrošina bitēm visu nepieciešamo optimālai ķermeņa funkcionalitātei.

Tas arī ir iemesls, kādēļ medum piemīt medicīniskas lietošanas potenciāls. Tā sastāvā esošās vielas spēj ne tikai papildināt mūsu uzturu, bet arī dziedēt. Runājot par medus sastāvu, ir jāpiebilst, ka tas mēdz krasi atšķirties. To ietekmē bišu rase, klimata apstākļi un ievāktā nektāra veids.

Par spīti atšķirīgajam sastāvam, ikvienai no variācijām piemīt anti-bakteriālas un pretiekaisuma īpašības. Sastāvā esošie antioksidanti padara medu par īpaši vērtīgu produktu.

Medus sastāvs

 

Medus sastāvs ir bagāts ar dažādām vielām, kuras nodrošina imunitātes stiprināšanu. Piemēram, medū ir konstatētas vairākas minerālvielas. No tām, visvairāk medū ir kālijs, fosfors, nātrijs un magnijs.

Savukārt no mikroelementiem medū ir dzelzs, mangāns, varš un kobalts. 

Protams, nevajadzētu aizmirst, ka uz 100 gramiem medus aptuveni 82 grami ir cukura. Dienā uzņemtajam cukura daudzumam nevajadzētu pārsniegt 25 g jeb 5 līdz 6 tējkarotes.

Tāpēc ir svarīgi atcerēties, ka medus galvenokārt ir cukura avots.

Ja liec medu tējā vai to karsē, atceries, ka virs 60 grādu temperatūras, daļa aktīvo vielu iet bojā.

Medus Lietošana

 

Tradicionāli medus tika lietots brūču apstrādei un kuņģa slimību ārstēšanai senajā Grieķijā, Ķīnā, Romā un Ēģiptē.

Tāpat medu lieto arī insektu kodumu, apdegumu, klepus, kakla un ausu iekaisuma ārstēšanai. Tā antibakteriālās īpašības padara medu par universālu apstrādes līdzekli, kurš veicina dzīšanas procesu un samazina iekaisumu. 

Bez ārējas lietošanas, medu lieto arī kā uztura bagātinātāju. Tam piemīt augsta enerģētiskā vērtība, kā arī spēja nodrošināt organismam nepieciešamās minerālvielas, vitamīnus un antioksidantus

Pateicoties medus sastāvam, kurš ir bagāts ar dažām organismam nepieciešamām vielām, tas samazina dažādu slimību izpausmes, kā arī spēj novērst to izcelšanos. 

Piemēram, lietojot medu uzturā, tam ir spēja samazināt asins spiedienu. Šo īpašību medum piešķir specifiski antioksidanti tā sastāvā. Tādējādi ilgtermiņā tiek samazināts sirds slimību risks. 

Papildus, medus veicina veselīgu holesterīna balansu ķermenī. Tas samazina zema blīvuma holesterīnu (slikto holesterīnu), paaugstinot augsta blīvuma holesterīnu (labo holesterīnu).

Ziedputekšņi

Ziedputekšņi ir bišu radīts produkts, kurš sastāv no putekšņiem, ziedu nektāra un bišu siekalām.

Bišu lidojuma laikā, to matiņi uz kājām un vēdera pievelk putekšņus no ziediem. Kad to ir pietiekami daudz, bites nogādā putekšņus uz stropu. Stropā putekšņi tiek samaisīti ar nektāru, medu un bišu siekalām. Šo vielu fermentācijas procesa rezultātā, rodas bišu maize.

Ziedputekšņu Sastāvs

Ziedputekšņi ir augstvērtīgs, bioloģiski aktīvs bišu radīts produkts, kurā ir aptuveni 50 dažādu komponentu – teju visas cilvēka organismam nepieciešamās vielas: pilnvērtīgas olbaltumvielas, kuras satur vairāk nekā 20 aminoskābju, fosfolipīdi, kas veicina šūnu membrānu caurlaidību un kam ir svarīga loma vielmaiņas procesos. 

Ziedputekšņos ir ne mazums karotinoīdu, kas piedalās A vitamīna sintēzē, kā arī C, P, PP, D, E, K un B grupas vitamīni, ogļhidrāti (galvenokārt glikoze un fruktoze), minerālvielas, nedaudz taukvielu, fermenti un hormoni.

Atšķirībā no medus, ziedputekšņu sastāvā ir ievērojami mazāk cukura. Uz 100 gramiem ziedputekšņu, aptuveni 26 grami ir cukurs.

Ziedputekšņu Lietošana

Ziedputekšņi tiek izmantoti hroniska iekaisuma mazināšanai, ķermeņa attīrīšanai no toksīniem, kā arī holesterīna mazināšanai. Tie spēj samazināt nevēlamo baktēriju skaitu organismā un pat augoņu veidošanos.

Savukārt augstā antioksidantu klātbūtne ziedputekšņos nodrošina aizsardzību pret brīvajiem radikāļiem organismā. Tādējādi, lietojot ziedputekšņus uzturā, tiek samazināts risks saslimt ar tādām hroniskām slimībām kā vēzis un diabēts

Ziedputekšņu lietošana ikdienā samazina arī lipīdu koncentrāciju asinīs un samazina nelabvēlīgo holesterīnu organismā. Šādā veidā ziedputekšņi samazina sirds slimību risku.

Ziedputekšņu sevišķa vērtība ir saistīta ar to, ka puse no visām sastāvā esošajām aminoskābēm ir nepiesātinātās aminoskābes (linolskābe, linolēnskābe u.c.). Tās ietilpst prostaglandīnu sastāvā, kuri savukārt darbojas kā hormonālās aktivitātes regulatori.

Bez tam tajos ir karotinoīdi, kas ir svarīgi A vitamīna sintēzē, kā arī E vitamīns, C vitamīns, B grupas vitamīni, P, PP, D un K vitamīni.

Bišu Maize

Bišu maize ir vēl viens bišu radīts produkts, kurš kļūst aizvien populārāks visā pasaulē.

Bišu maizes sastāvā ir aptuveni 70% ziedputekšņi,nektārs, kā arī bišu siekalas. Tās augstā bioloģisko vielu koncentrācija, kā arī proteīna daudzums, padara bišu maizi par lielisku vitamīnu, minerālvielu, antioksidantu un citu organismam nepieciešamo vielu avotu bitēm. 

Salīdzinot bišu maizi ar ziedputekšņiem, tā ir krietni vērtīgāka. 

Kādēļ Izvēlēties Bišu Maizi?

Galvenā atšķirība starp ziedputekšņiem un bišu maizi slēpjas biopieejamībā

Dabiski bites nespēj pilnvērtīgi pārstrādāt ziedputekšņos esošās vērtīgās vielas. Ziedputekšņu celulozes apvalks traucē gan bišu, gan cilvēka organismam efektīvi piekļūt un pārstrādāt vērtīgās vielas.

Tādēļ, bites fermentē ziedputekšņus bišu maizē.

Bišu maizes sastāvā esošais medus, nektārs un siekalas dabiski papildina šo produktu ar probiotiskām baktērijām un raugiem. Tādējādi tiek uzsākts pāris mēnešu garais fermentācijas process, kura laikā tiek iegūta bišu maize. 

Bišu maizes formā, organismam kļūst ievērojami vieglāk pārstrādāt ziedputekšņu sastāvā esošās vērtīgās vielas, piemēram aminoskābes.

Daudzi no proteīniem šī procesa laikā tiek sašķelti par aminoskābēm, kuru absorbcija organismā ir ievērojami labāka.

Fermentācijas procesa laikā, bišu maizē palielinās vitamīnu, antioksidantu un enzīmu apjoms. Īpaši interesanti ir tas, ka pēc fermentācijas, bišu maizē parādās arī K vitamīns, kā arī sešas reizes palielinās pienskābo baktēriju skaits.

Arī cinka, magnija un silīcija dioksīda biopieejamība bišu maizē ir augstāka, nekā ziedputekšņos. Šīs vielas ir cieši saistītas ar ziedputekšņu celulozes apvalku, kurš tiek pārstrādāts fermentācijas procesā.

Savukārt no praktiskā viedokļa, bišu maizes formā ziedputekšņus var uzglabāt ilgāku laiku. 

Bišu Maizes Lietošana

Bišu maize, tāpat kā ziedputekšņi, sniedz plašu klāstu ar pozitīviem efektiem veselībai.

Pateicoties tās uzlabotajai biopieejamībai fermentācijas procesā, bišu maizes sastāvā esošās vielas cilvēka ķermenim ir vieglāk uzsūkt, tādējādi pastiprinot medicīnisko iedarbību.

Zināms, ka daudziem nepatīk dabiskas bišu maizes garša. Tādēļ to bieži lieto, iejaucot medū. Tiem, kuriem bišu maizes garša neiet pie sirds, iespējams pamēģināt Latvijā ražotas Bee Bite bišu maizes pastilas, kuru sastāvā ir ne tikai bišu maize, bet arī ogas, āboli, kanēlis un kaņepju proteīns. 

Bee Bite ir vienīgās 100% dabīgās bišu maizes pastilas Latvijā, kuru lietošanu apstiprinājis Pārtikas un Veterinārais Dienests.

Kuru Bišu Produktu Izvēlēties Labāk?

Bites mums sniedz plašu klāstu ar bišu produktiem, kuriem ir augsta pievienotā vērtība. Kurš produkts ir vērtīgākais ikdienas ēdienkartes papildināšanai?

Atbilde ir vienkārša - ikviens bišu radīts produkts dod pievienoto vērtību cilvēka veselībai. Visiem bišu produktiem ir potenciāls gan medicīnisku problēmu risināšanā, gan organisma profilaktiskajā uzturēšanā. 

Tomēr, ja būtu jāizvēlas viens no bišu produktiem, mēs noteikti izvēlētos bišu maizi. Pateicoties bišu maizes biopieejamībai un organismam nepieciešamo vielu koncentrācijai, tās sastāvā esošās vielas sniegs lielāku efektu nekā ziedputekšņi, vai medus.

Svarīgi ir arī tas, ka, lietojot bišu produktus sava uztura bagātināšanai, noteikti jutīsies labāk nekā lietojot industriāli iegūtus produktus.